Bądź na bieżąco
z naszymi wydarzeniami

23 mar

Dobry dotyk, czyli co to jest metoda cranio

Delikatny dotyk sposobem na poważne kłopoty ze zdrowiem? Brzmi niewiarygodnie, a jednak! Metoda cranio, czyli terapia czaszkowo-krzyżowa, stosowana jest z powodzeniem między innymi u osób cierpiących na traumę po wypadku. Należy do form leczenia manualnego akredytowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Cranio to nic innego, jak delikatna manipulacja i uciskanie punktów na ciele w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej. Terapeuta, wyczuwając napięcia i blokady mięśniowe, stara się je rozluźnić. To one są bowiem przyczyną wielu dolegliwości, takich jak bóle głowy i migreny, bóle pleców i szyi, artretyzm, rwa kulszowa, przewlekłe i powtarzające się urazy czy też tak zwany zamrożony bark, czyli stan zapalny torebki stawu ramienno-łopatkowego.

Dobry dotyk, czyli co to jest metoda cranio

W kontekście rehabilitacji Poszkodowanych w wypadkach metoda cranio może przynieść ulgę szczególnie w związku z szokiem i traumą, stanami zmęczenia i braku energii, poczuciem niepokoju i stresu, bezsennością, a także urazami głowy i ich wpływem na samopoczucie. Metodę cranio można stosować zarówno u bardzo małych dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Terapia ta leczy całego człowieka, a nie jego poszczególne „elementy”, można ją jednak stosować również objawowo. Wpływa na wiele różnych struktur: system mięśniowo-szkieletowy, nerwowy, sercowo-naczyniowy i układ odpornościowy, a także organy, tkankę łączną, płyny ciała i na system energetyczny.

Dlaczego to działa?

Podstawą terapii cranio jest założenie, że ośrodkowy układ nerwowy i sprzężone z nim struktury podlegają rytmicznemu ruchowi, a jego prawidłowy przebieg jest bardzo istotny dla ludzkiego zdrowia. Każde jego ograniczenie może stać się przyczyną choroby. Chodzi o system czaszkowo-krzyżowy, który wraz z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym odpowiada za przeżycie człowieka. Pierwszym, który uznał go za najważniejszy z systemów w ludzkim ciele, był doktor William Sutherland, amerykański lekarz osteopata. Nazwał go „pierwotnym systemem oddychania”, twierdząc, że jest bardziej znaczący niż układ oddechowy. Stanowi źródło ludzkiego życia.

System czaszkowo-krzyżowy jest identyfikowany przez wrodzony, rytmiczny ruch. Tak jak system sercowo-naczyniowy charakteryzuje się pulsacyjnym rytmem naczyń, a układ oddechowy widocznym ruchem opadania i unoszenia ciała w czasie oddechu, tak system czaszkowo-krzyżowy fazą napełniania i opróżniania. Jest wyczuwalny jako delikatny przypływ, który narasta, osiągając swój szczyt, po czym opada jako równie delikatny odpływ. Rytm ten jest wyczuwalny w każdej części naszego ciała.

Jak to działa?

Kluczowy jest oczywiście delikatny dotyk rąk terapeuty – zarówno podczas diagnozy, jak i samej terapii. Rehabilitant dotyka głowy, kości krzyżowej i wszystkich innych miejsc na ciele, które przejawiają subtelne zaburzenia ruchliwości tkanki, swobodnego przepływu płynów ciała i podstawowego przepływu energii, potencji i witalności. Każde zaburzenie w zdrowiu – fizyczne czy emocjonalne – odbija się na rytmie czaszkowo-krzyżowym. To swoiste lustro stanu naszego zdrowia. Zaburzenia tworzą ograniczenia i asymetrie w systemie czaszkowo-krzyżowym. Terapeuta potrafi jednak zdiagnozować i nazwać naturę i przyczynę problemu.

Terapia obywa się w ciszy, w spokojnym otoczeniu. Pacjent leży na plecach, w ubraniu. Cranio najczęściej wywołuje u niego stan relaksu na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym. Może jednak także doświadczać odczuć zebranych podczas całego życia – myśli, obrazów, emocji, a nawet odczuć fizycznych związanych z traumą lub wypadkiem. Zdarza się też, że ujawnia się ból, który jest zapisany w ciele pacjenta, ale zaraz po tym może się on rozproszyć.

Sam zabieg jest dość przyjemny, a pacjenci chętnie się mu poddają. Wprowadza organizm w stan spokoju i równowagi, a do tego mobilizuje wszystkie organy do lepszej pracy. Terapia poprawia krążenie w naczyniach, ukrwienie narządów i pracę układu nerwowego. Dzięki niej u pacjentów obserwuje się wiele pozytywnych zmian zarówno fizycznych, jak i psychicznych, a dolegliwości często wyraźnie się zmniejszają, a nawet ustępują już po pierwszym zabiegu.

Metoda cranio jako jedna z czterech form leczenia manualnego uzyskała akredytację Światowej Organizacji Zdrowia. Jest więc sprawdzona, bezpieczna i przynosi realne, odczuwalne przez pacjentów, pozytywne rezultaty. By z niej skorzystać, warto skontaktować się z działającym w Polsce Upledger Instytute Poland, który zrzesza i szkoli terapeutów stosujących metodę cranio lub umówić się na wizytę do trójmiejskiej kliniki NeuroSana.

Przygotowując tekst, skorzystaliśmy z doświadczenia i wiedzy Kingi Lewandowskiej, fizjoterapeutki prowadzącej klinikę NeuroSana, partnera CPOP.

Nie pomiń także tych aktualności

Sami świata nie zmienimy
Sami świata nie zmienimy

Nie można pozostawiać ludzi po wypadku samym sobie. Jest wiele przypadków, gdzie poszkodowany w wyniku kompleksowej rehabilitacji wraca do zdrowia i do społeczeństwa. I to tą częścią musimy się zajmować, kompleksowo. Kiedy doszło do wypadku i ratujemy komuś życie, kolejnym krokiem musi być szybka rehabilitacja.

Czytaj więcej
Realna więź między osobą poszkodowaną a ubezpieczycielem
Realna więź między osobą poszkodowaną a ubezpieczycielem

Nie można pozostawiać ludzi po wypadku samym sobie. Jest wiele przypadków, gdzie poszkodowany w wyniku kompleksowej rehabilitacji wraca do zdrowia i do społeczeństwa. I to tą częścią musimy się zajmować, kompleksowo. Kiedy doszło do wypadku i ratujemy komuś życie, kolejnym krokiem musi być szybka rehabilitacja.

Czytaj więcej
Rola ubezpieczyciela jest nieoceniona
Rola ubezpieczyciela jest nieoceniona

Kompleksowa rehabilitacja jest konieczna, ponieważ wpływanie tylko na wybraną część ciała osoby poszkodowanej w wypadku, nie przywróci jej pełnej sprawności.

Czytaj więcej